Vyriausiasis HBSC tyrėjas Higienos Instituto konferencijoje apie paauglių psichikos sveikatą
Šių metų balandžio 30 d. vyriausiasis HBSC (Health Behaviour in School-aged Children) tyrimo tyrėjas prof. dr. Kastytis Šmigelskas skaitė pranešimą Higienos Instituto organizuotoje konferencijoje „Iššūkiai ir galimybės: kaip stiprinti vaikų bei paauglių psichikos sveikatą?“. Šiame pranešime Kastytis pristatė Lietuvos 2022 m. HBSC tyrimo duomenis, susijusius su paauglių psichoemocine sveikata ir gerove, tarptautiniame kontekste.
Atliepdamas konferencijos tikslą, profesorius taip pat dalinosi galimybėmis, turinčiomis potencialą veikti kaip apsauginis veiksnys paauglių psichologinei gerovei. Tarp jų – palanki tėvų ir socialinė aplinka, nacionaliniai ir tarptautiniai sprendimai dėl telefonų naudojimo mokyklose ar socialinių tinklų ribojimo, bei fizinei veiklai palankios infrastruktūros gerinimas.
Profesorius įvardijo ir reikšmingas grėsmes paauglių gerovei – augančią tendenciją gyvą kontaktą keisti į virtualų ar dirbtinio intelekto sąlygotą, negatyvias patirtis pasirinkimų ir pasiekimų gausos kontekste, psichotropinių medžiagų prieinamumo didėjimą. Galiausiai Kastytis Šmigelskas apžvelgė neigiamai veikiančias socialines madas ir tendencijas – negebėjimą toleruoti kitoniškų pažiūrų, nesidalijimą nesėkmėmis ar polinkį teikti paramą tik garsiausiai šaukiantiems. Pranešimą profesorius baigė kalbėdamas apie svarbų tėvų vaidmenį paauglių gerovės kontekste. Čia jis įvardijo perdėtus lūkesčius, hiperbolizuotą ar aplaidžią tėvystę ir patologinį norą apsaugoti jaunuolius nuo bet kokių sunkumų, taip užkertant kelią psichologinio atsparumo vystymuisi.
Konferencijos įrašą galite pamatyti čia. Prof. dr. Kastyčio Šmigelsko pranešimą peržiūrėti galite nuo 1:07:40 laiko žymės.

